Rozhovor: V hlavní roli Petr HajNej a Honza Sax

Nine Orchestra Pardubice
Rozhovor: V hlavní roli Petr HajNej a Honza Sax

Rozhovor: V hlavní roli Petr HajNej a Honza Sax

Jsme živá hudba na firemním večírku, na kulturních slavnostech, na plese, rodinné oslavě i svatbě.

Jsou v přední linii a mají stále, co říct. Jak dopadl rozhovor s Petrem a Jendou, dvěma zakládajícími členy živé kapely Nine Orchestra? Poznejte nás zase o trochu blíž. Show začíná, jdeme na to!

Kde vznikl nápad vytvořit hudební skupinu?

Honza: Tři z nás kdysi hráli v podobném uskupení, ale nelíbil se nám směr, kterým se to ubíralo. Po pár osobních schůzkách jsme se tedy rozhodli ubírat vlastním a postavit kapelu Nine Orchestra.
Petr: Nenapadá mě vtipná glosa.

Jste sehraná parta i v osobním životě?

Honza: Na rodinné dovolené spolu zatím nejezdíme, ale často zkoušíme a pokaždé to zakončíme jedinečnou afterparty. Pokud se zrovna nemůžeme vidět, jsme v kontaktu přes kapelní chat.
Petr: Na stage jsme sehraná parta, která po letech společného muzicírování chápe jeden druhého. Známe dobře naše nálady, přednosti, slabosti a specifický humor jednotlivců. V osobním životě je to podobné.

Jak byste jedním slovem popsal kapelu Nine Orchestra a její členy?

Honza: Zážitek!
Petr: Mejdan!

Jaké byly začátky skupiny Nine Orchestra?

Honza: Poměrně rychlé. S cílem postavit vlastní kapelu nám zbývalo sehnat zpěvačku, basáka a zvukaře. Po pár zkouškách, první velký gig.
Petr: Není úplně snadné se vymanit ze zajetých kolejí fungující kapely, kde jsme sice nebyli moc spokojeni, ale byla to taková ta jistota ve smyslu kontaktů, letitých akcí a repertoáru. První sezóna v novém byla o hledání, zkoušení i objevování. Naštěstí jsme našli rychle, vyzkoušeli a objevili. 😊

Omezení kvůli pandemii se postupně rozvolňují. Liší se znovunastartování hudebního světa od úplného začátku vaší kapely?

Honza: Myslím, že teď je to trochu horší. V začátcích byla spousta známých pořadatelů, kteří nám zároveň dali šanci se ukázat. Teď jsou sice všichni hladoví po eventech, na které ale bohužel pořadatelům chybí peníze.
Petr: Podle mého názoru restart kultury nebude vůbec snadný, protože se pořadatelé bojí něco organizovat dopředu vzhledem k nevyzpytatelnosti další vlny nákazy. Zároveň z důvodů personálních i technických je velkou nevýhodou živých velkých kapel vyjet na vystoupení do druhého dne a dodat kvalitu, jakou chceme.

Přinesla vám pandemie i něco pozitivního?

Honza: Zjistili jsme, že bez živého hraní na podiu, prostě nemůžeme být. Dokonce nám chybělo i věčné stěhování nástrojů. Takže kdybychom zase někdy náhodou držkovali u nakládání, vzpomeneme si na lockdown a je po problému. 😊
Petr: Představte si, že jste 15 let zvyklí v plesové sezóně víkend co víkend jezdit po akcích a teď najednou sedíte doma s manželkou a dětmi a koukáte na Máme rádi Česko, to by nevydržel ani svatej. Jinými slovy, akce do 4 hodin do rána a 300 km cesta zpátky nebyly zase tak špatné. 😊

Jak vypadal váš pracovní život během pandemie? Byli jste jako hudební skupina aktivní?

Honza: Proběhlo pár zkoušek, zamýšleli jsme se nad novým repertoárem, ale hlavně bylo spoustu času zdokonalit se ve hře na svůj nástroj.
Petr: „Jendo, nevíš, kde jsou moje klávesy?“

Co bude první věc, kterou uděláte poté, až opět zahrajete pro publikum?

Honza: Dáme si pivo a panáka jako vždycky.
Petr: Hm, dobrá otázka… dáme si jako vždycky.

Nine Orchestra je aktivní již více než pět let. Co se za tu dobu v kapele změnilo?

Honza: Proběhlo pár změn v sestavě, ale hlavně jdeme stále dopředu.
Petr: Rozhodně jsme našli cestu, kterou chceme kapelu směřovat, vyjasnili jsme si úlohy jednotlivých členů kapely a nastavili pevné hranice toho, co jsme ještě v show pro publikum ochotni podstoupit a co už je pod lidskou úroveň. 😊 Začali jsme pravidelně zkoušet, drtivou většinu skladeb jsme přepsali do not a z repertoáru vyhodili všechny ty plevelné “Hastrmany Tatrmany” apod. Zkrátka jsme tu kapelu nakopli jaxviňa.

Na jakých akcích se po rozvolnění chystáte vystoupit?

Honza: To je otázka spíš na booking, ale za mě v podstatě na jakékoliv, když to nebude na poli v blátě, tam už fakt hrát nikdy nechceme. 😊
Petr: Nebráníme se žádné akci, která je dobře zorganizovaná a důstojná jak pro lidi, tak pro kapelu.

Máte pro posluchače v plánu nějaké novinky?

Honza: Ještě je ladíme, ale samozřejmě máme. Třeba lepší světelný design.
Petr: Každý rok se snažíme posluchačům interpretovat nové věci jak z české, tak i ze zahraniční tvorby známých umělců, v nové sezóně tomu nebude jinak.

Co byste vzkázal všem milovníkům hudby, kteří během lockdownu netrpělivě čekali na živé vystoupení?

Honza: Byli jsme na tom stejně! Tak snad už se v brzké době konečně zase potkáme!
Petr: Vy máte hlad, my máme hlad, pojďme se už sakra najíst! 😊

Sdílejte:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest